Ukinimo rad nedjeljom i praznikom (blagdanom)

kokac

/ #1220

2016-08-10 05:41

Mislim da svaki radnik zaslužuje odmor vikendom, bez obzira imao on obitelj ili ne. Vikend je za odmor od posla. Žalosno je što trgovine rade vikendom do pola noći, što se svaka trunka snage ostavlja na poslu na kojem moraš biti ljubazan i nasmiješen. Do svoje desete godine živjela sam u komunizmu, ali moja mama je imala svaki vikend slobodan i ja sam s njom mogla svake nedjelje na misu. Danas, u katoličoj zemlji, mame ne mogu voditi na misu svoju djecu jer rade ili padaju od umora. Podlegli smo onoj najgoroj vrsti kapitalizma u kojoj radimo više a manje zarađujemo. Pritisnuti smo kreditima, ratama i još kad radimo u dane kad si ostali mogu priuštiti odmor postajemo ljuti i to iskaljujemo na svojoj obitelji. A oni samo žele biti s nama. Što znači jednoj radnici u dućanu slobodan ponedjeljak kad joj dijete ide u školu i vrati se poslijepodne doma? Zar ona nema pravo provesti s nekim koga voli cijeli dan, imati rituale s tim djetetom, dečkom, suprugom i sl., družiti se slobodno. Po meni rad subotom i nedjeljom bih zabranila svima, i trgovcima i tvornicama i svim javnim ustanovama koje moraju raditi. Možda bi se trebalo voditi primjerom nama bliske Austrije. Nedjeljom u Austriji ne radi nitko. A ljudi sretni i zadovoljni.