Spasimo vizuru Komiže i uklonimo stupove s Rive


Gost

/ #32

2016-02-06 20:07

Možda je neprikladno, pa i nezahvalno, komentirati ovu kontradikciju bazirajući se samo na ovih nekoliko fotografija koje su objavljene na FB-u, ali kao Komižanin koji živi u dalekoj Kaliforniji, ipak osjećam potrebu to napraviti. Po ovim fotografijama jedina logika za izbor ovakvih rasvjetnih tijela bila je da se "dobro" uklapaju u oblik tvrđave Komune, barem onog gornjeg dijela, sa urom. Sve drugo mi govori da je ovo veliki promašaj. Možda ćemo biti "ugodno" iznenađeni kada na vrh svakog rasvjetnog tijela instaliraju male ure (na sve četiri strane, baš kao na Komunu).

Amerikanci se dive kulturnoj baštini starih europskih (i drugih) nacija, a moji američki prijatelji su impresionirani kad im kažem da u mojoj Komiži crkvu koja je izgrađena prije nekih 500 godina još uvijek zovemo "Nova crkva". Ovdje, u Kaliforniji, zgrade koje se izgrađene koncem 19. i početkom 20. stoljeća proglašene su kulturnom baštinom (a i mnoge novogradnje imaju "starinski" stil), i nikome ne pada na pamet u tom dijelu grada staviti uličnu rasvjetu
modernog izgleda.