Oporezujmo bogate! Vratimo Zakon o ispitivanju porijekla imovine!
- Hrvatska najmanje oporezuje imovinu bogataša! U Hrvatskoj nema poreza na nekretnine i praktički nema poreza na nasljedstvo. Predlažemo porez na neto bogatstvo koji bi oporezivao ukupnu imovinu 1% najbogatijih – nekretnine, štednju u bankama, (su)vlasništvo u tvrtkama.
- Zbog toga što nemamo porez na nekretnine, cijene nekretnina u Hrvatskoj su visoke. Bogataši gomilaju nekretnine, jer na njih ne plaćaju porez. S uvođenjem poreza na neto bogatstvo bogati ne bi više bili motivirani da kupuju nekretnine, padom potražnje - pale bi i prenapuhane tržišne cijene nekretnina!
- Porez na bogatstvo stimulira produktivna ulaganja, dok danas u nas bogataši novac drže na bankama ili kupuju nekretnine.
- Porez na neto bogatstvo oporezivao bi zbilja bogate, za razliku od poreza na nekretnine. U RH mnogi imaju svoju nekretninu što je nasljeđe socijalizma i društvenih stanova, kao i vikendaštva. Potrebno je oporezivati zbilja samo one bogate! 1% najbogatijih!
Što s onima koji su imovinu stekli nezakonito?
- Zakon o ispitivanju porijekla imovine i oduzimanju nezakonito stečene imovine ukinut je 1990. godine, netom prije promjene vlasti čime je otvorena mogućnost nezakonite privatizacije u 1990-ima i kasnije. Predlažemo vraćanje tog zakona.
- Porez na neto bogatstvo i Zakon o ispitivanju porijekla imovine su povezani. Uvođenjem poreza na neto bogatstvo osigurava se sustavan i točan registar imovine stanovništva, prije svega bogataša koji vlasništvo vrijedne imovine na razne načine nastoje prikriti, a vraćanjem Zakona o ispitivanju porijekla imovine - cilj je definirati postupak ispitivanja porijekla imovine, te omogućiti i oduzimanje nezakonito stečene imovine.
- Prema provedenom Istraživanju o stanju borbe protiv korupcije u Hrvatskoj iz 2019. godine čak je 83% onih koji podržavaju zakon koji bi omogućio utvrđivanje načina stjecanja imovine bez roka zastare od 1990. godine do danas. Jednako tako podržavaju i oduzimanje sve imovine za koju se ne može utvrditi porijeklo.
Koga oporezivati?
- Samo najbogatije, a to je 1% kućanstava!
- Granica za oporezivanje imovine bogataša je 700.000 eura, što je deset puta veći iznos od medijalne vrijednosti realne imovine hrvatskih kućanstva kako ju je utvrdila zadnja Anketa o potrošnji i financijama kućanstava DZS.
Između 12 i 15 tisuća najbogatijih kućanstava bilo bi zahvaćeno porezom na neto bogatstvo. U RH ima oko 1,4 milijuna kućanstava, oporezivano bi bilo oko 1% stanovništva.
Progresivne porezne stope!
- Na vrijednost imovine između 700.000 i 1,5 milijuna eura godišnji porez na bogatstvo plaćao bi se po stopi od 1%;
- između 1,5 milijuna i 5 milijuna eura stopi od 1,5%;
- između 5 milijuna i 20 milijuna eura stopi od 2%;
- između 20 i 100 milijuna eura stopi od 3%;
- a iznad 100 milijuna eura stopi od 4%.
Što ako bogati prebace svoje bogatstvo negdje drugdje?
- Progresivni porez na bogatstvo oporezivat će imovinu domaćih rezidenata koju drže i izvan granica RH, stoga porez na bogatstvo ne stvara inicijativu za prebacivanje bogatstva izvan RH.
- Porezni obveznik definirat će se prema državljanstvu, a ne prema mjestu stanovanja. Tako, kao u SAD-u, bogataši koji imaju hrvatsko državljanstvo ostaju hrvatski porezni obveznici, gdje god bili prijavljeni.
- Uvest će se tzv. porez na ekspatrijaciju (istupanje iz državljanstva), koji postoji i u SAD-u, a koji se obračunava na ukupno bogatstvo po visokoj stopi.
Što će se financirati iz poreza na bogatstvo?
- plaće i mirovine
- izgradnja vrtića, domova za starije i nemoćne i bolji standard u njima;
- bolji uvjeti u zdravstvenim ustanovama;
- sportska infrastruktura za rekreativno i amatersko bavljenje sportom;
- izgradnja menzi s kvalitetnom domaćom hranom za umirovljenike i radnike;
- mrežu socijalnih dućana…
https://www.radnickafronta.hr/hr/t/sabor/inicijative/3015/hocemo-porez-na-neto-bogatstvo/
Radnička fronta Kontaktirajte pokretača peticije