Spasimo djecu i roditelje od centara za socijalnu skrb

Neformalna Inicijativa građana okupljenih pod nazivom Tražimo postupanja traži podršku javnosti i dijeljenje ove peticije do svih kojima ona može pomoći, a kojom se zalažemo za ukidanje tzv. prilagodljivih ovlasti ex centara za socijalnu skrb u obiteljsko - pravnoj zaštiti djece. Tražimo ukidanje onih ovlasti koje, smatramo, omogućuju: provođenje samovolje, manipulaciju podacima i pogodovanje strankama u obiteljskim predmetima, odnosno tražimo ukidanje ovlasti za donošenje svih:

 

  • dokumenata utemeljenih na slobodnim procjenama službenika centara za socijalnu skrb u obiteljsko - pravnoj zaštiti djece. Slobodna procjena jednog stručnjaka može biti kompletno suprotna slobodnoj procjeni drugog stručnjaka što otvara vrata različitim pogodovanjima. 
  • za druga tijela obvezujućih mišljenja u obiteljsko - pravnoj zaštiti djece. Mišljenja ex centara za socijalnu skrb predstavljaju osovine u kasnijim sudskim procesima unatoč tome što mišljenje kao pojam već svojom definicijom predstavlja neobvezujuću izjavu. Smatramo da mišljenja nisu forme kojima se smiju donositi važne odluke oko djece i obiteljskog života
  • izvješća koji imaju utjecaj na druga javno - pravna tijela, a koja se donose u razgovorima sa strankama nasamo (djeca, roditelji) u obiteljsko - pravnoj zaštiti djece. Svaki roditelj doživio je i po nekoliko puta da se njegove vlastite riječi ne citiraju ili se citiraju neispravno, s tim da je slučaj intervjuiranja ili testiranja djece još i gori jer se takvi razgovori provode nasamo s djetetom, a koja lažiranja ponekad idu čak tako daleko da službenici centra na sudovima neistinito svjedoče o okolnostima ili sadržaju takvih razgovora. Ova inicijativa u posjedu je dokumentacije koja i to dokazuje.
  • svih postupaka u obiteljsko - pravnoj zaštiti djece osim prikupljanja tehničkih podataka o strankama za druga tijela u obiteljsko - pravnoj zaštiti djece

 

Područni uredi Zavoda za socijalni rad, naime, imaju ovlasti nad čijom pravilnom primjenom nema nadzora niti kontrole unatoč postojanju inspekcijskog i upravnog nadzora te referentnog ministarstva. Prema praksi, sve razine nad centrima, uključujući i referentno ministarstvo, obično copy paste metodom uglavnom strankama navode ono što određeni centar za socijalnu skrb sam izvijesti o sebi u odnosu na pritužbu ili prijavu.

Smatramo, stoga, da svojim procjenama, izrađenim mišljenjima i izvješćima o provedenim terenskim izvidima, intervjuima sa strankama u kojima nema svjedoka - građanina, neinformiranjem o procedurama i pravima stranaka te bez čvrste kontrole nad radom samih ureda i djelatnika itd., ex centri obilato sudjeluju:

 

  • u zataškavanju fizičkog, financijskog, emocionalnog i spolnog nasilja nad odraslim i dječjim žrtvama,
  • u ponekad i desetogodišnjem stvaranju dokumentacije koja predstavlja teško promjenjivu bazu za postupke pred "pravim" organima policijom, državnim odvjetništvima i sudovima
  • u radikalnim ovršnim odlukama nad djecom kojima se na traumatičan i sramotan način djeca izdvajaju iz primarnih obitelji i bez adekvatno provedene utvrde činjenica i realnog stanja.
  • centri, zatim, odbijaju stranke kod uvida u spisove, ne informiraju stranke o postupcima, njihovom trajanju, ciljevima postupka i pravima stranaka u postupku, provode nasilne terenske izvide obiteljskih domova kod kojih čak idu tako daleko da otvaraju i frižidere, ne primaju dokaznu dokumentaciju, ne podižu žurno ili uopće kaznene prijave ni po priznanjima samih počinitelja, minimalno ne podižu po službenoj dužnosti; ne dijele saznanja o nasilju i drugim kaznenim djelima po službenoj dužnosti drugim tijelima, uočeno je često lažiranje rezultata provedenih intervjua s odraslima i s djecom, ne poštuju se zakonski rokovi, centri se obilato služe administracijskom šutnjom, ne podržavaju alimentacijske zahtjeve po zakonskim platnim razredima, a idu tako daleko da stranke uvjetuju čak i odlascima u određene ustanove, ili kod određenih psihologa/psihijatara/vještaka iako živimo u zemlji u kojoj smo slobodni birati, itd.

 

Tražimo, stoga, da se sve takve "neodređene" i teško nadziruće ovlasti ukinu te da službenici centara za socijalnu skrb ne provode ona postupanja koja se ionako moraju provesti redovnim putem preko zdravstvenih ustanova, policije, državnih odvjetništava i sudova. 

Tražimo da centri za socijalnu skrb rade isključivo na ciljevima propisanima Zakonom o socijalnoj skrbi (članak 3), a to su: pružanje pomoći socijalno ugroženim osobama, kao i pružanje pomoći osobama u nepovoljnim osobnim ili obiteljskim okolnostima, u unaprjeđenju kvalitete života, te u poticanju promjena i osnaživanju korisnika radi njihova aktivnog uključivanja u život zajednice. 

Potpišete li ovu peticiju postoji nada da će se glas tisuće roditelja i djece zarobljenih u sustavu koji u obiteljsko - pravnoj zaštiti djece počinje i traje upravo trajnim i agresivnim djelovanjem ex centara za socijalnu skrb čuti jače, a da će se broj žrtava takvog nasilja smanjiti.

Očekujemo podršku svih građana kao i hrabrost samih žrtava u izlaganju svojih priča iz sustava za obiteljsko - pravnu zaštitu djece. Priče su to koje se ključno i ponajprije oblikuju na centrima za socijalnu skrb posredstvom ovlasti za čije se ukidanje zalažemo.

Kao roditelji i građani sumnjamo da upravo tako postavljena siva zona sustava, negdje u prostoru između temeljnog obiteljskog nasilja i pravih, službenih procesa pred istražnim i sudskim organima, omogućuje ex centrima za socijalnu skrb prostor za velika pogodovanja, manipulacije i, sumnjamo, korupciju.

Dugotrajnim pogodovanjima i "štimanjima" predmeta na centrima za socijalnu skrb nasilan roditelj tako "osiguran" dokumentacijom centra ulazi dalje u prave procese obiteljskog i kaznenog prava. Kažemo osiguran jer dokumentacija je to koja se u pravosuđu obično ne stavlja pod pitanje, a uvelike određuje daljnje tijekove višegodišnjih i često brojnih sudskih procesa.

Želimo centre za socijalnu skrb koji će pomagati, savjetovati, točno informirati i pružati podršku strankama u postupcima, osobito djeci i roditeljima kao žrtvama različitih oblika nasilja. Centri u Hrvatskoj ovu logiku ne poštuju te se stavljaju u ulogu sudova i izvidnih organa prije nego li slučajevi uopće do sudova dođu. To čine slobodnim procjenama, prikupljanjem podataka kojima se često nadodaju subjektivne i neprovjerene teze, izradom svojih mišljenja utemeljenim na iskrivljenim, krnjim ili netočnim interpretacijama, kompletno neistinitim ili, u najmanju ruku, neprovjerenim podacima, poduzimaju mjere i prije nego li se sporovi pokrenu tamo gdje im je prirodno mjesto pritom teško kršeći privatnosti doma i obitelji, izokrećući ulogu žrtve i nasilnika te ignorirajući činjenice, dokaze i materijale koje im naivno donose roditelji - početnici na centrima u nadi da će centar postupati po načelima koja su propisana zakonom.

Svoja traženja obrazlažemo sve većim brojem slučajeva koji probijaju u medije, na društvene mreže te u grupe postojećih inicijativi i udruga koje godinama pomažu u širenju svijesti o institucionalnom nasilju i njegovim posljedicama. Na FB stranici Tražimo postupanja (uznemirujuć sadržaj!) donosimo tek neke od stotina ugušenih priči iz sustava za zaštitu djece: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555207205133&locale=hr_HR 

Pozivamo i sve ostale građane svih profesija, svjetonazora i dobrog ukusa za pravdu koji na uključivanje svojim potpisom. 


Tražimo postupanja    Kontaktirajte pokretača peticije

Potpišite ovu peticiju

By signing, I authorize Tražimo postupanja to hand over the information I provide on this form to those who have power on this issue.

We will not display your email address publicly online.

We will not display your email address publicly online.







Plaćeno oglašavanje

Oglasit ćemo ovu peticiju kod 3000 ljudi.

Saznajte više...