PROTIV PROMJENE PUTNOG TROSKA

Kontaktirajte pokretača peticije

Ova tema rasprave je automatski kreirana od peticije PROTIV PROMJENE PUTNOG TROSKA.


Gost

#151 Re:

2016-09-02 18:40

#104: -  

 Meni karta prelazi 1000 kn. Što bi trebala reći? Odakle mi novci? Od čega da živim? Od zraka :/


Gost

#152

2016-09-02 19:27

Ovu peticiju sam potpisao zbog toga sto se bunim protiv potpisivanja aneksa za putni prijevoz u vezi strucnog osposobljavanja. Smatram da nam vase gluposti nabijate na nos i silite s vasim glupostima. Ovako, ja sam radnik koji putuje iz Senja u Rijeku na posao svaki dan vlastitim autom, te mi je to pristupacnije nego putovati busom, ili pak stanovati u Rijeci jer nemam novaca, a i ne vozim mercedes. Putujem li busom treba mi za mjesecnu kartu 1500 kn plus za javni prijevoz u Rijeci 273 kn, a vi mi mjesecno daje maximum 1000 kn. Uzevsi u obzir da mi bus ne ide svaki dan okvirno da na poslu budem na vrijeme nego cak moram cekati i po sat vremena u jednom i drugom smijeru, pa mi je to jos dva sata duze uz sam put busa naravno. Znaci da ne duljim, vi bi meni trebali isplatiti min 1773 kn plus vrijeme cekanja ili platiti stan, sto je u vasem slucaju moguce, ali ne zelite jer nas obicne gradane uopce ne cijenite ili vam je putni trosak max 1000 kn. Mislite samo na svoju dobrobit i svoj obraz. Pogledajte malo siri spektar, a nemojte samo cekati da vam netko uvali bubu u uho i odmah smisliti neki banalni i nepromisljeni zakon koji nema veze s vezom. Racunajte da sam ja samo jedan slucaj, a bude li srece javiti ce nas se min 15000, a tek onda ostatak. Ja sam cekao staz 4 puna mjeseca (vjerujem nisam jedini), pa vas pitam je li to u redu? Kako za nekih par papira treba cekati toliko, radite li vi uopce svoj posao ili bas onda kada je zalazak roka pa morate? Nije li to sramotno? Ili platite barem taj minimum i budite korektni ili dajte maximum novca na sve prilozene racune, a ne koliko vama odgovara! Izvinjavam se na greskama jer pisem s mobitela! Pozdrav!

Gost

#153 Re:

2016-09-02 19:44

#150: Poništit će ti ugovor za SOR, tako je rečeno. 

xy

#154 Re: Re:

2016-09-02 19:48

#141: - Re:  

 Imam jedno pitanje, nisam čitala sve pa ne znam da li se već razglabalo o tome, ali što bi se dogodilo kad mi ne bi potpisali aneks ugovora. U ugovoru koji smo potpisali stoji da nam moraju isplaćivati putne troškove (u mom slučaju cijenu autobusnog pokaza)Što bi se dogodilo kad oni to ne bi ispoštovali, zar to nije povreda ugovora s njihove strane??


Gost

#155

2016-09-02 19:58

Meni je nevjerojatno da UOPĆE nema komentara i poruka na facebook stranici HZZZa. Možda se troje ljudi pobunilo i ostavilo poruku na njihovom zidu! Zašto sve što pišete ovdje ne copy/paste i tamo, zašto ih ne zatrpavate objavama, komentarima i porukama? Zašto ove poruke ne šaljete mailovima ili porukama na fb-stranicama medijskih kuća? Ako ste primjetili HZZZ nije ništa od ovoga objavio na svojim stranicama, samo su nam u potaji poslali obavjesti, većina medija vjerojatno i nema pojma o čemu se radi, zašto ih ne spamujete o ovome? Da li je ITKO obavjestio pučku pravobraniteljicu, jer ovdje je školski primjer diskriminacije, diskriminacije ljudi koji ne žive u gradovima i nemaju gradski prijevoz već možda jednu liniju dnevno. Ljudi su diskriminirani po osnovi toga gdje žive. Ako će ukidati nek ukinu SVIMA, ali zapravo bi trebali obezbjediti novce iz drugih izvora ako već EU ima svoja pravila i novac se povlači iz EU fondova. Ja sam poslala poruku i copy paste ove grupe u poruci na hrt, rtl, i novu. Pozivam i druge da učine isto kao i zatrpati HZZZ objavama na njihovom zidu. Hvala!


Gost

#156 Re: Re: Re:

2016-09-02 20:03

#154: xy - Re: Re:  

 "aneks" ti je dopuna. Dakle, oni imaju pravo dodavati anekse po principu "kadija te tuži kadija ti sudi", ako ne želiš potpisati "aneks" smatra se da ne želiš potpisati novi ugovor o SORu tako da će se ugovor poništiti. Da li se može ići privatnom tužbom ne znam, nisam pravnica. Zapravo smo stavljeni pred gotov čin. I nema nikoga da se pozabavi tim pitanjem i stane uz nas. Najviše jer HZZZ to radi "ispod žita".

ovo je sa "moj-posao.net"

1. Tražite rok za razmišljanje

Ako poslodavac traži da prihvatite i potpišete neki dokument (aneks ugovora, novi ugovor, sporazum, jednostranu izjavu, jednostrani otkaz i sl.) uvijek postupajte na sljedeći način:

a) Tražite rok za razmišljanje. Nikada nemojte odmah potpisati. Zbog toga ne možete snositi nikakve pravne posljedice,
b) Obavezno zahtijevajte od poslodavca da vam ostavi taj dokument i da vam da primjereni rok za proučavanje dokumenta i potrebne konzultacije.
c) Rok u pravilu treba iznositi 8 dana.
d) Obavezno se konzultirajte s osobama koje o tome nešto znaju - pravnikom, predstavnikom sindikata, predstavnikom radničkog vijeća i sl.
e) Ako se radi o ugovoru o radu i sl., strana koja nudi ugovor, ovdje poslodavac, uvijek treba potpisati prva. Dakle, vi uvijek morate dobiti ugovor koji je poslodavac sa svoje strane već potpisao.


2. Potpišite primitak

Međutim, ako poslodavac traži da potpišete samo primitak nekog dokumenta (aneksa ugovora, odluke i sl.) uvijek to učinite. Napišite: 'Primio dana .....2002. i potpis.' Naravno, ako se radi o ugovoru i sl. potpis primitka morate napisati na drugom mjestu, a ne na onom mjestu gdje stoji vaše ime za potpis ugovora. Potpisivanjem primitka samo potvrđujete da ste i kada ste taj dokument primili. Potvrda primitka ne znači da taj dokument prihvaćate. Dakle, to je isto kao potpis poštaru na potvrdi o primitku preporučenog pisma. Nema nikakve koristi od izbjegavanja potpisivanja primitka jer će poslodavac to moći dokazati svjedocima, ili će vam taj dokument dostaviti kući, ili će ga pak staviti na oglasnu ploču. Osim toga, ako odbijete potpisti primitak neke odluke, nećete znati da li i od kada vam teku rokovi za žalbu.


3. Koji novi ugovor potpisati, a koji ne - bitne razlike

Svaki ugovor o radu može se izmijeniti na dva načina:

a) sporazumno, dakle dobrovoljno, tj. slobodnom voljom poslodavca i radnika,
ili
b) otkazom s ponudom izmjenjenog ugovora o radu.

U nastavku dajemo prikaz razlika:

1. Dobrovoljna odnosno sporazumna izmjena ugovora o radu.
(Primjer: Poslodavac Vam nudi da potpišete aneks ugovora o radu kojim ćete obavljati druge, manje plaćene poslove).

a) Ovaj ugovor ne morate prihvatiti.
b) Ako ga ne prihvatite, ne nastupaju nikakve pravne posljedice - nema promjene ugovora, nema manje plaće, nema otkaza.
c) Međutim, ako aneks ugovora prihvatite, više se ne možete žaliti niti ga sudski osporavati.
d) Naime, budući ga niste morali prihvatiti odnosno potpisati, ne možete se niti žaliti ako ste to dobrovoljno učinili.

2. Otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora o radu (čl. 114. Zakona o radu).
(Primjer: Poslodavac Vam daje otkaz, ali ne 'na ulicu', nega Vam nudi aneks ugovora - obavljanje drugih, manje plaćenih poslova).

a) Ovaj izmjenjeni ugovor morate prihvati.
b) Ako ga ne prihvatite nastupa otkaz (protiv kojeg se možete žaliti jednako kao i kod svakoga drugog otkaza).
c) Međutim, ako prihvatite tj. potpišete izmjenjeni ugovor o radu, svejedno se možete žaliti i sudski osporavati otkaz.
d) Naime, za ovaj slučaj Zakon o radu u članku 114. predviđa iznimku i dopušta žalbu. Naime, da niste izmjenu ugovora potpisali, dobili biste otkaz. Dakle, Vi u stvari osporavate otkaz. Prema tome, ako sud poništi otkaz, prestaje i novi ugovor, te se vraćate na 'stari' ugovor o radu.


4. Neznanje Vas ne ispričava!

Ako ste dobrovoljno potpisali ugovor o radu odnosno njegovu izmjenu, aneks i sl. (dakle ne u slučaju otkaza s ponudom izmjenjenog ugovora o radu), vrlo, vrlo teško ćete moći osporiti takav ugovor.

Naime, ugovor se može osporavati zbog mana volje (prijetnja, prijevara, bitna zabluda). Međutim, to moraju biti ozbiljni nedostaci. Prijetnja mora biti nedopuštena, strah izazvan prijetnjom opravdan i to strah za ugrožavanje života, tijela ili drugogog značajnog dobra. Prijevara mora biti prava i svjesna. Bitna zabluda se mora odnositi na bitna svojstva ugovora, osoba i sl., ali neće biti bitne zablude ako je radnik postupao nepažljivo. Stoga u praksi ima vrlo malo situacija koje bi se mogle svesti pod mane volje. Pri tome treba imati na umu - nepoznavanje prava Vas ne ispričava! Ako Vam je poslodavac ponudio sporazumni aneks ugovora o radu, a Vi ste ga potpisali misleći da ga morate potpisati, ne možete ga poslije iz tog razloga osporavati. Svatko mora znati što potpisuje!

xy

#157 Re: Re: Re: Re:

2016-09-02 20:11

#156: - Re: Re: Re:  

 Hvala na odgovoru! Znači jedina mogućnost je taj rok za razmišljanje...


Gost

#158 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-09-02 20:20

#157: xy - Re: Re: Re: Re:  

 PA da ali recimo mi nećemo ići pojedinačno potpisivati (na mjestu kojem ja radim) jer smo i prvi ugovor išli potpisivati svi kolektivno (nas 9), dakle sumnjam da će nam dati da o ičemu razmislimo. A i da razmislimo isto nam se hvata, na kraju ćemo morati potpisati jer koji je upće izbor? Isti kao i onaj kojim ćemo prevoznim sredstvom putovati na posao ;) Netko stručan, neka pravna osoba bi se trebala očitovati i pokrenuti u ime nas korisnika i prije tih potpisivanja komunicirati sa Zavodom i javno se očitovati da li Zavod krši neki propis.


Gost

#159

2016-09-02 20:41

Ja bi se vrlo rado na posao vozila autobusom. Nemam brige, mozak na pašu, ne moram održavati auto, odmrzavati stakla zimi, pumpati gume, paziti u prometu...vozi me netko drugi...savršeno. Još samo kada bi od mjesta stanovanja do mjesta rada postojao javni prijevoz...a on NE POSTOJI. Pa lijepo molim gospodu koja je odlučila da se takva mjera provede da mi omoguće autobusne linije. Jer ja se na posao ne mogu teleportirat, linija nema, pješke mogu hodat satima....dakle, preostaje mi jedino tankat auto. A od ove crkavice koju dobijem ne ostaje mi ni za kiflu. Ukinite nam i putne pa ćemo živjet od zraka. Ili da ne radimo (kad već nemamo uvjete za dostojan rad) pa ajmo svi na državnu cicu i tražit socijalu ili počet pljačkat....jer očito ovoj državi nije u interesu da obrazovani mladi pošteno steknu svoju ionako mizernu plaću.


Gost

#160

2016-09-03 07:22

Mislim da je bitnije da se pravim neradnicima (političarima) oduzmu sve naknade i privilegije koje imaju, a ne mladim ljudima koje ionako poslodavci iskorištavaju jer im isti ti mladi ljudi dođe, ne jeftina, nego besplatna radna snaga... I sad će im još država uzimat putne troškove, zato što se netko ne vozi busom na posao... A zaposlenima u državnim firmama je to itekako dozvoljeno... Nadam se da će ova peticija uroditi plodom!

Gost

#161

2016-09-03 17:51

Ovu sam peticiju potpisao iz razloga što mjerodavni vide kako kapa kap na slavini a ne vidi cijeli mlaz na hidrantu. Dakle ne otimajte onima koji rade za bijedne 2400,00 kn nego smanjite nepotrebne troškove.

Gost

#162

2016-09-04 07:36

imam dva sina, dipl. mag. koji rade za 2400 kn.... A uskoro ce i treći... jadno, a sad jos treba da 'mole' i za to malo milostinje. Strasno, tuzno, jadno .... za popizdit!!




Gost

#163

2016-09-04 08:11

Izmjene ne bi bile pravedne prema ljudima koji idu autom na posao. Putni trosak postoji bez obzira kojim se sredstvom putovalo.

Gost

#164

2016-09-04 08:30

Ne zaboravite otici na mail i POTVRDITI svoj potpis! :) i, naravno, dijelite dalje


Gost

#165

2016-09-04 11:02

Nevrijedi ni komentirati.
gdje sad

#166

2016-09-04 19:20

Potpisujem jer se vozim na posao s autom i usput nosim dvoje djecu u vrtić gdje borave dok ja radim .Vozna linija mi nije svakih 5 minuta, te ako budem koristila javni prijevoz moram svoje dvoje male djece buditi u 5 ipo da bi stigla na vrijeme na autobus te svaki dan šetati s njima 10 minuta pješke da bi došla na autobusnu stanicu. Sad kada dođe zima baš će me lijepo bit vidjeti po kiši s djecom.


Gost

#167

2016-09-04 20:15

Zato što sam u situaciji da za dolazak na posao gdje sam na sručnom osposobljavanju nemogu putovati javnim prijevozom vec osobnim automobilom. Ujedno mi cijena mjesečne karte iznosi 1250 kn tako da mi za nemogućnost korištenja javnog prijevoza nikako nije isplativo kupovati mjesecnu kartu koju ionako nemogu u potpunosti koristiti.

Gost

#168

2016-09-04 20:28

Ova izmjena me doslovno dotukla, rasplakala sam se...prvo sta sam, ko i ostali "sretnici" cekala na strucno mjesecima, da bi sada doznala za ovu "sretnu" vijest! Naime, meni je autobusna stanica dosta udaljena od mjesta stanovanja, a do radnog mjesta moram mjenjat dva busa! Automobil me spasi, i meni nema druge nego izdvajati za gorivo iz "ogromne" place...zalost kojem biseru je ovo palo na pamet

Gost

#169

2016-09-04 20:54

Jer mi trebaju putni troskovi, nemam busa iz mjesta u kojem zivim do mjesta u kojem radim

Gost

#170

2016-09-04 21:47

Zato što je javni prijevoz djelomično dobro organiziran samo u nekoliko gradova, dok ostali gradovi, njihove okolice i ruralna naselja imaju iznimno slabu prometnu povezanost i nužno je koristiti osobni automobil za dolazak na posao. Makar to bilo stručno osposobljavanje.

Gost

#171

2016-09-05 05:22

Diskriminirajuca je ova odluka, osobe sa nekim fizičkim, nekim zdravstvenim poteskočama nisu u mogucnosti koristiti javni prijevoz nego su primorena dolaziti na strucno osposobljavanje na drugi nacin i tako placati troskove prijevoza (npr. platiti dio benzina), ovom odlukom onemogucava se njihova daljnja izobrazba.
Marin

#172 Sramota

2016-09-05 06:52

Umjesto da mladima još povećate plaću za stručno osposobljavanje, vi im ukinete naknadu za troškove prijevoza. Pa ne žive svi u Zagrebu, Splitu, Rijeci i ostalim većim gradovima, znate Hrvatska ima još mjesta koja nisu toliko povezana autobusnim linijama pa ljudi moraju putovati autom, ali tko njih šiša, oni nek si sami plaćaju benzin/naftu od te mizerije od 2400 ? Može Vas biti sram, ako ovako nastavite, za godinu-dvije neće imat tko više ići na stručno osposobljavanje jer će svi mladi otić van Hrvatske.


Gost

#173

2016-09-05 07:32

Jer je ova država vec sama po sebi gadljiva, sa odlukama koje donosi ona i svi za nju. I ne želim da neko uskrati putne troškove za odabrani prijevoz jer je to preglupo uz sve to za koju siću radu fakultetski obrazovani ljudi. Glavno da ovi masni gore rade za 3 iljade eura. Bez osnovne škole. Jesu li njima plačeni putni troškovi od menze do sabornice?

Gost

#174

2016-09-05 08:20

Vrlo rado bih koristila javni gradski prijevoz umjesto vlastitog automobila,međutim u gradu Splitu i u mom slučaju to jednostavno nije moguće na razuman način. Kada mi omoguće funkcionalan i od vlastitog automobila jeftiniji javni prijevoz, zasigurno ću ga koristiti.

Gost

#175

2016-09-05 08:46

Potpisala sam ju uz razloga sto sam i sama primljena na pripravnicki staz van Zagreba, te jedini prijevoz koji mogu koristiti je osobno vozilo.